Staff

St. Joseph's School- Staff Members

ADMINISTRATION

FR. SHAJUMON C. K. S.J.

 RECTOR & PRINCIPAL

Fr Divyanandam Irudayaraj S. J.

 PREFECT

MR. D. N. PRADHAN

 HEADMASTER (SENIOR), Controller of Exams

MR. ANDRE LEFEVRE

 Primary Headmaster

Mr Pema Tashi

Gen.Discipline – Day Scholars

MR. SHARAN KR. GURUNG

 Deputy Controller of Exams, Supervisor Middle School

Mr Noel Rai

 Supervisor ISC

Mr Lekhraj Gurung

  Supervisor Classes 9 &10

Mr Dibarkar Dewan

  Supervisor Middle School

 

BOARDING STAFF

Fr Shajumon C.K. SJ

 RECTOR & PRINCIPAL

Fr Divyanandam Irudayaraj

 Prefect

Fr DevenYonzon SJ

 Minister

Br P.D. Vincent

 Steward

Ms Gulapi Rosemary Sahu

Matron 

Mr Evan Gurung

Sub-Prefect

Br Antony Xalxo

Sub-Prefect  

Br Rajasekhar P

Sub-Prefect  

Mr Dipu Thapa

Sub-Prefect 

Mr Parag Ekka

Sub-Prefect 

Dr Dawa Bhutia

Medical Officer (Part time) 

Ms Binita Subba

Nurse 

Mr Emmanuel Lepcha

Infirmary Attendant 

Mr Peter Lepcha

Asst Sub-Prefect  

Ms C. Catherine Touthang

Asst Sub-Prefect  

MrPrabhakarMoktan

Sub-Prefect 

Terence Daniel Moses

Sub-Prefect 

Nina Tamang

Asst Sub-Prefect 

Ms Eleanor Abel

Matron 

 

2017 TEACHING FACULTY

Sl. no.

PHOTO

NAME

QUALIFICATION

 

Fr Shajumon C.K. SJ

Rector/Principal

 

Fr Divyanandam Irudayaraj SJ

Prefect

Mr D.N. PRADHAN

   B.Sc. B.Ed.

Mr SIVA KR. GUPTA

   M.Sc. B.Ed.

Mr TARSINGH NAMPHOK LEPCHA

   M.A. B.Ed.

Mr LEKH RAJ GURUNG

   M. Sc. 

Ms ANJALI SUBBA

   B. A.( Dip in Programming) 

Ms SUNANDA MUKHIA GURUNG

   TTC 

Mr SAJID AHMED

   M.A. B.Ed.

10 

Mr KAMAL REGMI

   M. A. 

11 

Mr PRASHANT SUBBA

   Music 

12 

Mr MAHENDRA KUMAR PRADHAN

   M.A. B.Ed.

13 

Mr RAJESHWAR PRASAD GUPTA

   M.A. B.Ed.

14 

Mr JOSE LEPCHA

   MCA 

15 

Mr DIBAKAR DEWAN

   B.Sc.(Hons) B.Ed.

16 

Mr MOHAMMED YUSUF

   B. Sc. (Hons) B.Ed.

17 

Mr KESHAB SHARMA

   M.A. 

18 

Mr SHARAN KUMAR GURUNG

   B.Sc (Hons) B.Ed.

19 

Mr ALEEN LEPCHA

   B.A. Dip. Fine Arts 

20 

Mr GOURANGA SARKAR

   M. A. B.Ed.

21 

Mr JULIUS SANTIAGO

   M.A. 

22 

Ms ANUPAMA THAPA

   B.SC 

23 

Mr WARWICK ROBERTS

   TTC 

24 

Mr MALCOLM CHHETTRI

   B.A. 

25 

Mr BINOD CHETTRI

   TTC 

26 

Mr ANDRE LEFEVRE

   M.A. B.Ed.

27 

Ms USHA RUMBA

   TTC 

28 

Ms SHRADHA MANI PRADHAN

   B. Sc. (Hons) B.Ed.

29 

Mr NOEL RAI

   M.A. B.Ed.

30 

Mr UMESH TIWARI

   B. Sc. (Hons) B.Ed.

31 

Mr SWAROOP BISWAS

   M.Com B.Ed.

32 

Mr ASHES CHHETRI

   B. Sc. (Hons) 

33 

Mr PRITAM PARIYAR

   M.C.A B.Sc(Hons)

34 

Mr ASWAN MUKHIA

   BSC 

35 

Mr LOVESON CHARA MOYON

   M.A. B.ED 

36 

Mr PRAVESH PRADHAN

   MPED 

37 

Mr FRANCIS VAIRUNG

   MA, B. Ed. 

38 

Ms JIWAN KALA GURUNG

   M.A. HONS B.ED 

39 

Mr ARPAN THAPA

   MSC . B.ED 

40 

Mr SONAM GYATSO

   SHASTRI 

41 

Mr PARAG

   M.A. 

42 

Mr ASHFAQUE AHMED

   B.Sc. B.Ed.

43 

Mr RICHARD PAKHRIN

   M.A. B.Ed

44 

Ms CATHERINE TOUTHANG

   MA, (French) 

45 

Mr MILAN RAI

   B.Sc. 

46 

Ms SAHARA LEFEVRE

   B. Sc, B. Ed, 

47 

Ms SRIJANA THAPA

   TTC 

48 

Mr PETER LEPCHA

   B.A 

49 

Mr PRABHAKAR MOKTAN

   TTC 

50 

Mr PRANESH TAMANG

   M.SC 

51 

Ms Helma Lepcha

   B.A. (Hons) B.Ed.

 

Physical Training Instructors

Mr Pravesh Pradhan

 M. P. Ed

Mr Pema Tashi

A.I. P.T (Hong Kong),B. Tech II (United Kingdom)

Mr Evan Gurung

B.COM

Mr Dipu Thapa

 B.COM

 

Department of Music

Mr Yugen Lama

Violin 

Mr Sandip Mukherjee

Guitar 

Mr Prasant Subba

Keyboard 

Mr Islam Ali

piano 

Mr Azar Ali

Vocal, Sound System 

 

Teachers Emeritus

Mr Manuel Coutinho

Emeritus

Mr Siva Kr Jha

Emeritus

 

Office Staff

Br P. D. Vincent SJ

Comptroller of Accounts

Mr Tashi Tseten

Head Accountant

Mr Deepak Rai

Finance Advisor

Mr Julian Rudum

Peon

Mr Nima Tamang

Office Secretary

 

Library

Mr Sumiran Chettri

Librarian

Mr Stephen Gomes

Library Attendant

 

Coaches

Physical Training Instructors : MrPraveshPradhan, Mr Ivan Gurung, Mr Pema Tashi, MrDipuThapa
Basketball: Mr Karma Lam
Volleyball: Mr Parag Ekka
Cricket: MrTashiTseten, Mr Parag, Mr Noel Rai, MrPrabhakarMoktan, Mr Jose and MrPritam (Jr)
Badminton: Fr DevenYonzon SJ
Table Tennis: MrPravesh Pradhan
Football: MrPravesh Pradhan and Mr Evan Gurung (Sr), MrPrabhakarMoktan, MrDipuThapa (PD),Mr Aswan Mukhia (8 n Below)
Swimming: Mr Pema Tashi
Athletics: MrPravesh Pradhan, Mr Evan Gurung, MrTashiTseten, MrDipuThapa
Tennis: Mr Pema Tashi
Martial Arts (Taekwondo) Mr Pravesh Pradhan
Multi Gym: Outsourced
Horse Riding: Evan Gurung
Chess: Mr Kamal Regmi
Snooker: Pravesh Pradhan
Pool: Pravesh Pradhan

 

Directors

School Choir: Music teachers
Senior Play: Mr Andre Lefevre
Inigo: Fr Shajumon
PD Play/Concert: PD Teachers

 

Program Coordinators

Elocution: Mr Andre Lefevre, Mr Julius Santiago, Mr Richard Pakhrin
Debate: Mr Andre Lefevre, Mr Richard Pakhrin
Poetry writing competition: MrSajid Ahmed
Story writing competition: Mr Richard Pakhrin
Quiz: MrMd Yusuf, Mr Ashes Chettri
PD Quiz: PD Teachers
PD Spell Bee: PD Teachers
Science Club: MrUmesh Tiwari and Science Teachers
Fete: Fr Prefect, Mr Evan Gurung, Mr DN Pradhan,MrMahendra Pradhan, Mr RP Gupta, Mr Deepak Rai, MrLopenSangay, MrPravesh Pradhan, MrLekrajGurung.
Scouts: MrKeshab Sharma
Cubs: MrAleenLepcha
Photography Club: Mr Julius Santiago, Mr Ashes Chettri
Video: MrAshfaque Ahmed
Art Club: MrAleenLepcha
Interact Club: Student Leaders
LTS: Mr Andre Lefevre
Cultural/Food Fest: MrLovesonChara, MrSajid Ahmed, Mr Noel Rai, MrsPrashanna Rai
Digital Class: MrSharanGurung
Electronic Club: MrSharanGurung
NCC: MrLekhrajGurung
Raffle: MrSwaroop Biswas, Mrs JK Gurung
Staff Activities: Mrs J.K. Gurung, MrLekrajGurung, Mr Kamal Regmi, Mr Malcolm Chettri, Mr S Biswas
Outreach Program: Fr Prefect (Coordinator). Mr TN Lepcha and MrKeshab Sharma (Class 10) MrPritamPariyar, MrAshfaque Ahmed and Mr Malcolm Chettri (Class 9), Mr Pema Tashi, Mr Arpan Thapaand MrPraneshTamang (Classes 11& 12)
Winter Camp: School Administration/Alumni
Website: Mr Jose Lepcha, Mr. Pritam Pariyar, Mr Sharan Gurung
Bulletin boards: Class Teachers
Media: Mr Kamal Regmi
Alumni Activites: MrDibarkarDewan
School Assembly: Mr DN Pradhan and Class Teachers

 

Editors

School Magazine: MrSajid Ahmed, Mr Ashes Chettri, Mr Warwick Roberts
Among Ourselves: MrsAnupama (Staff guide), Boys’ Editorial Team

 

Counselors

Counselor: Fr Xavier Alangaram
Career Counselors: MrLovesonChara, Mr Yusuf Ahmed

 

 

2017 EVENTS & HOLIDAY LIST

JANUARY
MONDAY : Winter Camp Begins

FEBRUARY
FRIDAY : Winter Camp Ends
MONDAY : School Office Reopens
11 SATURDAY : All Boarding Staff Arrive
14 TUESDAY : Class 10, 12 Boarders Arrive
15 WEDNESDAY : Orientation Class 10,12
16 THURSDAY : Orientation Class 10,12
17 FRIDAY : Orientation Class 10,12
18 SATURDAY : Staff Orientation / Class 6 – 9 Boarders Arrive
20 MONDAY : LD, UD, SD Classes Begin
25 SATURDAY : Class 4, 5 Boarders Arrive
26 SUNDAY : Class 3 Boarders Arrive
27 MONDAY : PD Classes Begin
28 TUESDAY : Investiture

MARCH
WEDNESDAY : Cricket Season Begins
FRIDAY : Last day of Payment of fees
SATURDAY : PD/LD/UD/SD Parents’ Teachers’ Meet Cricket – Captain vs Secretary
11 SATURDAY : SUPW Classes 9-12 Cricket Match Staff Vs Students
12 SUNDAY : Cricket Cup-tie PD/LD/UD/SD
13 MONDAY : Inter-house Basketball 3 pm
18 SATURDAY : Cricket Match NP Vs SP
19 SUNDAY : Feast of St Joseph Cricket Cup-tie PD/LD/UD/SD
25 SATURDAY : Month End Outing

APRIL
SATURDAY : SUPW Classes 9-12
SUNDAY : Cricket Cup-tie PD/LD/UD/SD
FRIDAY : Basketball Carnival at DGH
SATURDAY : Half- Day Inter-Class Singing Competition LD,UD / Basketball Carnival at DGH
14 FRIDAY : Good Friday
16 SUNDAY : Easter
19 WEDNESDAY : Lawn Tennis NP Vs SP
21 FRIDAY : LD Spell Bee
22 SATURDAY : Fr Kinley 8 & below Basketball / Cricket Match NP Vs MH
24 MONDAY : Inter-house Volleyball 3.00 pm
28 FRIDAY : PD Inter-Class Choral Recitation/Students from Singhania School, Mumbai arrive for Student Exchange Program
29 SATURDAY : Month End Outing / Edinburgh At NP
30 SUNDAY : Inter-house Basketball/Class 11 Boarders Arrive

MAY
MONDAY : Class 11 Classes Begin
THURSDAY : Edinburgh at NP
FRIDAY : Science & Technology Exhibition
SATURDAY : Edinburgh at NP / Science & Technology Exhibition
SUNDAY : Football Season Begins
TUESDAY : Football Match Captain Vs Secretary 3.00 pm
12 SATURDAY : LD Quiz Volleyball Carnival at SP
13 SATURDAY : SUPW Classes 9- 12 Volleyball Carnival at SP
15 MONDAY : Football Match Staff VS Students at 3 pm
20 SATURDAY : 8 & below Volleyball / Lawn Tennis NP VS SP
21 SUNDAY : Football Cup-tie PD/LD/UD/SD
22 MONDAY : Inter-house Football 3.00 pm
26 FRIDAY : PD Concert
27 SATURDAY : Month End Outing
28 SUNDAY : Football Cup-tie PD/LD/UD/SD
29 MONDAY : Football Selection
30 TUESDAY : Football Selection
31 WEDNESDAY : Football Selection

JUNE
SATURDAY : SUPW Classes 9-12
SUNDAY : Football Cup-tie PD/LD/UD/SD
15 THURSDAY : First Semester Exams Begin
16 FRIDAY : Exam
17 SATURDAY : Exam
19 MONDAY : Exam
20 TUESDAY : Exam
21 WEDNESDAY : Exam
22 THURSDAY : Exam
23 FRIDAY : Exam / Summer Holidays Begin at 10.30 am
23 FRIDAY : Educational Exchange Program to China for 7 days

JULY
SUNDAY : Inter-house Football
12 WEDNESDAY : Football NP Vs SP
15 SATURDAY : ISC Cultural Fest (Quiz Debate/Singing/Dance/elocution) Joraj Memorial Football
16 SUNDAY : Inter-house Football
19 WEDNESDAY : Football Match NP Vs MH
22 SATURDAY : Half-Day Musical Concert / TT Carnival At NP
27 THURSDAY : Shahid Divas
28 FRIDAY : PD Elocution
29 SATURDAY : Month End Outing / Alumni Quiz
30 SUNDAY : Inter-house Football
31 MONDAY : Feast of St Ignatius / Play - Inigo

AUGUST
WEDNESDAY : Football Match NP Vs SP
THURSDAY : Vernacular Elocution Hin-NP, Nep-SP, Ben-MH
SATURDAY : Half Day LD, UD Elocution Badminton Carnival at SAS
MONDAY : Football Match NP Vs SP
11 FRIDAY : PD Quiz
12 SATURDAY : SUPW Classes 9-12
15 TUESDAY : Independence Day / Boarding Activities
17 THURSDAY : ICSE/ISC Football Carnival at GMS
18 FRIDAY : ICSE/ISC Football Carnival GMS
19 SATURDAY : ICSE/ISC Football Carnival GMS
21 MONDAY : Athletics Season Begins
26 SATURDAY : Month End Outing
28 MONDAY : Athletics Heats

SEPTEMBER
FRIDAY : NM Master’s Elocution at LC
SATURDAY : Bill German Inter-School Quiz for Primary Division
TUESDAY : Teachers’ Day
SATURDAY : Swimming Carnival At MH
16 SATURDAY : SUPW for Classes 9-12
18 MONDAY : Height & Weight (Kurseong)Mahalaya
19 TUESDAY : Height & Weight (Kalimpong)
20 WEDNESDAY : Height & Weight (Darjeeling)
22 FRIDAY : Concert/ Art/ Photography Exhibition
23 SATURDAY : Sports Day 1967 & 1992 Batch Reunion
24 SUNDAY : Concert at 1 pm 1967&1992 Batch Reunion / Dinner for Boarder Parents 5.30 pm
25 MONDAY : Rector’s Day 8.30 am/ 1967&1992 Batch Reunion /Puja Holidays Begin at 11 am
30 SATURDAY : Dussera

OCTOBER
MONDAY : Gandhi Jayanti/ All Boarders to return to School after Puja Vacation
TUESDAY : Classes Resume
21 SATURDAY : Bhai Tikka
30 MONDAY : PTI Meeting At GMS

NOVEMBER
SATURDAY : Meeting of heads of Anglo-Indian Schools at GMS

DECEMBER
18 MONDAY : Second Semester Exams
19 TUESDAY : Second Semester Exams
20 WEDNESDAY : Second Semester Exams
21 THURSDAY : Second Semester Exams
22 FRIDAY : Second Semester Exams / Winter Vacation Begins at 3 PM
23 SATURDAY : All Boarders Leave
30 SATURDAY : Results